Doç. Dr. Özen Öz Gül, ayak derisindeki çatlakların diyabet hastalığının belirtisi olabileceğini belirterek “Her diyabetik hastaya veya adayına günlük olarak ayaklarına bakmalarını öneriyoruz. Diyabetik hastaların ayakları kurudur, buna bağlı olarak da çatlaklar oluşur” dedi.

Gül, ayakların, diyabet hastaları için “hassas bölge” olduğunu söyledi.

Kişilerin ayaklarına bakarak diyabet olup olmadıklarını anlayabileceklerini ifade eden Gül, “Her diyabetik hastaya veya adayına günlük olarak ayaklarına bakmalarını öneriyoruz. Diyabetik hastalarda hem sinir hem de damar hasarı ortaya çıkar. Bunun sonucunda da kişilerde oluşan yaraları hissetmeme durumu görülebilir. Diyabetik hastaların ayakları kurudur, buna bağlı olarak da çatlaklar oluşur. Böylece bu çatlaklardan mikrop bulaşma riski de artar. Dolayısıyla enfeksiyon oluştuktan sonra diyabetik hastalarda daha hızlı bir ilerleme olur. Ayak, bu bakımdan hassas olduğu için diyabet hastalarında iyi bir uyarıcı görevi üstleniyor” dedi.

Toplumda gizli şeker olarak bilinen dönem, diyabetin oluşmasından önceki dönemi kapsar. Yani gizli şeker, Tip 2 diyabete giden yolda son adım olarak bilinir ve gizli şekeri olanların önemli bir bölümünde ilerleyen dönemlerde Tip 2 diyabet geliştiği görülür. Tıbbi tanımı “pre-diyabet” olan gizli şeker hastalarının kalp damar hastalığı riski, kan şekeri değerleri normal olan kişilerden bir buçuk kat daha yüksektir. Sadece basit yaşam değişiklikleri ile diyabetin ortaya çıkması engellenebilir ya da geciktirebilir. Özellikle kilo verme ve fiziksel aktiviteyi artırma ile risk oranı yüzde 60 azaltılabilir.

Gizli şeker ya açlık kan şekerine bakılarak ya da OGTT deriler şeker yüklemesi testiyle tespit edilebilir. Açlık kan şekeri değeri 100-125 arasında ya da kan şekeri yükleme testindeki ikinci saat değeri 140-199 arasında ise gizli şeker tanısı konulur. Açlık kan şekeri 126 ve üzerinde; şeker yüklemesindeki ikinci saat değeri 200 ve üzerindeyse diyabet teşhisi konulur. Testlerle gizli şeker yani pre-diabet saptanmasa bile kişi risk faktörüne sahipse her 3 yılda bir test tekrarlanmalı. Gizli şeker saptanması durumunda ise diyabete dönüşüp dönüşmediğinin kontrol edilmesi için 1-2 yılda bir kontrol yapılması önemli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir